Zajímavé tipy - čínská medicína a doporučení

Zde pro Vás budeme postupně přidávat každý měsíc zajímavé tipy.

LISTOPAD

Listopad je čas dušičkový, je to takový test, jak se vyrovnáme s přechodem z vlhka do sucha a zpět, z období vlhkého září a října na suchý listopad a zase na vlhký prosinec. Listopad ovlivňuje PLÍCE. Plíce jsou orgán, kterým škodí sucho a teplo. S listopadem se objevují potíže s nosní sliznicí, která taktéž vysychá a nedělá ji dobře sucho. Pod kovový prvek patří i kůže a ochlupení kromě vlasů. Listopadu se tedy objevují kašle ze sucha i různé ekzémy. S listopadem a plícemi souvisí i emoce smutku a s tím i tradice dušiček. Žal a smutek znemožňují plicím tok jejich energie správným směrem, tj. dolů, opakem je pak kašel či dušnost, což je v podstatě obrácená čchi plic. Aby naše plíce v listopadu správně fungovali musíme v sobě podporovat sebelásku a sebeúctu, aby plíce neztrácely svoji sílu a obranyschopnost. Oslabení plic je vždy nerovnováha mezi výdajem a příjmem - jsou vhodná dechová cvičení a srovnat rovnováhu. Přijímat, aniž bychom hodnotili a propouštět, aniž bychom měli smutek. Když někdo nemá rád podzim, obvykle má problém využívat svoji energii.

Problémy s plícemi zjistíme i tím, že se mezi 3-5 hodinou ranní budíme plicní nedostatečností (pro oslabení je typický kašel, dušnost při výdechu, zhoršení hlasu, chrapot, sucho v nose, otoky rukou obličeje – červené tváře kokem nosu, bolest ramene, suchá stolice, nechutenství, úbytek sil, špatná psychika).

V listopadu bychom měli konzumovat brambory, dýně, mrkev, listovou zeleninu, zelí, cuketu, hrušky, jablka, černé pražené sezamové semínko, houby, mandle, výrobky ze sójového mléka, celozrnnou rýži, ovesné vločky, ředkvičky, řeřichu, zázvor, česnek, cibuli, celer, květák, kvašená zelenina, ostré koření, které posiluje imunitu plic. Výborné jsou masové vývary a zeleninové polévky s luštěninami, dostatkem pórku, cibule a koření. Vhodná je voda s citrónem. Přes den pomůže 5-6 sušených meruněk pro tvorbu plicní čchi. Doslazovat spíše rýžovým sirupem, či ječným sladem, je-li to možné obědvejme dříve a také choďte dříve spát.

Z koření nás zahřeje skořice, anýz, fenykl, lékořice, zázvor. Co se týká bylinek je vhodný jitrocel, mateřídouška, plicník, kopřiva, měsíček.

Nejsou vhodné hlenotvorné potraviny, cukr, lepek, sýry, čokoláda, káva, černý čaj.

Také jsou vhodná všechna pohybová cvičení, ležení - oslabuje plicní čchi, zahleňuje plíce i střeva. Pobývejme hodně času na čerstvém vzduchu, naučme se správné techniky dýchání, kterými zajistíme pro tělo dostatek kyslíku. Nejlepším lékem pro plíce i tlusté střevo je pohyb. Vyhýbejme se zakouřenému prostředí, častým nočním aktivitám. Nádech a výdech v sobě zahrnuje schopnost brát a dávat. Dýchání musí být harmonické, tak i braní a dávání v životě musí být v harmonii. Co nejvíce času pobývejte venku na čerstvém vzduchu.

Reflexní ploška plic - viz nákresy. Na body tlačíme s výdechem a s nádechem uvolňujeme (prst či masážní tyčinka se i po uvolnění stále dotýká kůže) asi 20x.

ŘÍJEN

Stále se nacházíme v období, které ovlivňuje element země, ale vše okolo nás – příroda, živočichové už se chystá na období nové, které ovlivňuje element kovu. Vše už se začíná chystat na odpočinek, vše zpomaluje. Měli bychom se tedy pomalu zklidňovat i my a chystat se na zimu. Zvířátka si dělají zásoby, stejně jako to podle nich dělali naši předkové. Uskladňovalo se ovoce, zelenina, brambory.

Říjen je měsíc, kdy je nejvíce oslaben ŽALUDEK, je ve stejném elementu jako slinivka a slezina, takže celé trávení bude více oslabeno. Proto bychom měli klást větší důraz na to, jak, kde a co budeme přijímat. Žaludek představuje hlavní vstup do našeho těla, v dutině ústní se vše roztřídí - je tedy na místě potravu dlouze žvýkat, než ji spolkneme. Existuje zde analogie se schopností přijímat životní situace – než něco unáhleně rozhodneme, je lepší vše i s následky rozhodnutí promyslet (dvakrát měř, jednou řež). Žaludek je velice citlivý na stres a na zrychlený styl života, reaguje na to svým typickým způsobem (neurózy, vředy). Některé situace těžce neseme a dá se říci i těžce trávíme. I to se může projevit na našem zažívání. Tělo nás obvykle samo upozorní a zastaví – únavou, nemocí. Je tedy na místě v tomto období více zpomalit, vyhýbat se stresu a nechat odpočinout našemu trávení. Žaludek je také nejvíce ze všech orgánů náchylný na výkyv emocí.

Nerovnováha žaludku už se může projevit příznaky jako je zvýšená kazivost zubů, krvácení z dásní, nadýmání, pálení žáhy.

Žaludek nemá rád zimu, svědčí mu teplé nápoje a teplé jídlo. Jeho orgánová hodina je od 7 do 9 hodin, takže v této době bychom si měli dopřát snídani, a to spíše teplou – obilnou kaši, teplé polévky, vynechat jogurty, ovoce, které žaludek spíše ochlazuje, také káva není vhodná (zažehne trávicí systém uměle, což není dobře). A pozor!! To bez všeho, co by nás rušilo (mobil, TV).

V říjnu bychom měli jíst luštěniny (hrách, cizrna), dýně, vařená mrkev, mořské řasy, z ovoce ideální pro toto období – hrušky, jablka, švestky.

Z bylinek posílí žaludek pelyněk, kopřiva, zeměžluč, řepík, měsíček, ale i heřmánek zklidní zažívání. Žaludek regeneruje přes noc, pauza mezi posledním jídlem před spaním a snídaní by měl být 12 hodin.

Abychom měli zdravý žaludek, měli bychom zdravě a s láskou pohlížet nejen na sebe, ale na vše kolem nás. Co vyzařuji, to i přijímám.

Přeji krásný a pokud možno klidný říjen. Pokud potřebujete zpomalit, zastavte se u nás v salonu a harmonizujte své orgány, v tento čas harmonizujte žaludek a orgány látkové výměny, budeme se Vám rádi věnovat.

Za celý náš tým Alena

ZÁŘÍ

V tomto období (pozdní léto, nadcházející podzim) je dle tradiční čínské medicíny nejvíce oslaben element ZEMĚ a sem patří SLINIVKA a SLEZINA. Přicházejí chladné noci a střídání někdy ještě teplých dní – tzv. babího léta s chladnými noci, nedělá dobře našim sliznicím, kterou má v kompetenci zrovna slinivka. Náš imunitní systém dostává lekci, zda je dost silný na to, aby se zvládl poprat s viry, které mají teď vhodné období k replikaci. Také delší pauza, kdy děti neměly možnost být v kolektivu, je ve školách znát. Děti si musí projít obdobím seznamování se s „bacily“ ostatních spolužáků, aby se vytvořila kolektivní imunita a byly více imunní, a to je velice důležité.

Slezina je odpovědná za stav našeho imunitního systému a na stav naší energie a vitality, je úzce spojena se slinivkou, která je důležitým orgánem látkové výměny, proto se její nedostatečnost projevuje dysfunkcí trávicí soustavy. Je k ní přiřazený orgán žaludek i tam se může projevit oslabení.

Oslabení těchto orgánů zjistíme snadno – nadměrná starostlivost, zvýšená chuť na sladké (sladká chuť se přímo váže k elementu země), oslabená imunita, tvorba oparů, porucha činnosti trávicí soustavy, nadýmání, únava, jsme více náchylní k modřinám.

Co se týká jídelníčku, měli bychom určitě vynechat rafinovaný cukr, bílou mouku, živočišné tuky, přepálené tuky, alkohol – extrémně zatěžují slinivku. Měli bychom dávat přednost ovoci zelenině, která v tuto dobu rostou nad zemí a které jsou žluté (barva žlutá je opět barva elementu země a která podporuje oslabený orgán, proto je i vhodné tento měsíc zařadit žlutou do svého šatníku) – papriky, dýně, kukuřice, jablka, hrušky, cibule, rýže, jáhly, med, rozinky, luštěniny – vše přirozeně sladké! Příroda nám to v toto období nenabízí náhodou, už naši předkové to věděli a žili dle cyklů matky přírody (takže žádné jahody v zimě).

Vyhnout bychom se měli vlhku – to opravdu těmto orgánům nesvědčí, takže návštěva sauny teď nebude úplně vhodná. Také je vhodná meditace na posílení elementu země. Určitě bych na imunitu doporučila doplňování vitamínů C, E, B-komplex, omega 3 kyseliny, zinek, z mých osvědčených bylinných tinktur - echinaceu nebo Imunex. Z pohledu reflexní terapie masírovat plošky sleziny, slinivky, žaludku a univerzální body C a Br. …..

A samozřejmě dýchání podle Wim Hofa a otužování!!!! :-)

Také návštěva v našem masérském salonu nebude v tomto období od věci, čeká nás náročné bacilové období.

Za celý náš tým hezké babí léto a silnou slinivku se slezinou! Alena

SRPEN

Termoretulace těla

Stále je na programu element ohně a ohrožená je termoregulace. Buď vlivem vnějšího působení teplot nebo vlivem vnitřního stavu těla. Může to být někdy i stavem duše, kdy pocity zimy souvisí s nedostatkem radosti v našich životech. Naopak silné pocení a horkost je důsledkem našeho vnitřního napětí, kdy nenecháváme věcem volný průběh a příliš tlačíme na pilu a snadno podléháme emocím.

Léto je obdobím, kdy nám příroda opět nabízí řešení, jak se nejlépe postarat o oslabené orgány. Koupání je přesně to, co termoregulaci těla pomůže a podpoří. A nejen to, tvoří se imunita, je to taková lehčí varianta saunování, kdy ochlazujeme tělo a vnitřní orgány a následně tělo vystavujeme slunečním paprskům. Podporujeme celý kardiovaskulární systém a tím i termoregulaci těla. Je to naprosto dokonalé a nepotřebujeme ani doplňovat vitaminy. Tělo si díky slunečním paprskům tvoří vitamín D, který naprosto zásadní při dobrém fungování imunitního systému. Málokdo si uvědomuje, že toto je právě to, z čeho tělo čerpá v zimních měsících. Přesně platí to, co říkaly naše babičky 'až se zima zeptá, co jsi dělal v létě', platí to nejen o produktech přírody a jejich zpracování, ale i o tom, jak jsme se starali o svoje těla. Proto doporučuji co nejvíce se koupat v chladné vodě, chodit bosky, užívat darů přírody. Samozřejmě je důležitý i pohyb, ale to se v létě nabízí samo - procházky v přírodě, houbaření, cyklistika, plavání.

Je dobré odlehčit tělu i stravou a opravdu zařadit do svého jídelníčku veškeré sezonní ovoce a zeleninu, především lokální a co nejvíce v syrovém stavu. Výborné jsou i mléčné kysané výrobky - kefír, tvaroh, či domácí jogurt, které výborně ochlazují tělo v parných dnech. Maso je lepší omezit a odlehčit trávicí soustavě. Je důležité neustále doplňovat minerály, které se pocením vylučují, především vápník, draslík, sodík, hořčík a zinek. Pitný režim je nejdůležitější a zase bude ideální čistá voda (ne ledová!) ochucená sezonními bylinkami (meduňka, máta, levandule, šalvěj).

Termoregulace úzce souvisí s činností jater, takže jsou vhodné byliny na posílení jater - ostropestřec, vlaštovičníková tinktura, jančův jaterní čaj a velice vhodné v tuto dobu budou lymfatické masáže. K ideální rovnováze těla, duše a ducha je dýchání podle metody Wim Hofa a následná meditace, samozřejmě ideálně v přírodě.

Krásný a zdravý srpen všem přeje Alena a celý tým Roberta Pospíchala

Kde nás najdete

Robert Pospíchal
sídlo firmy:
Rozňák 158, 580 01 Havlíčkův Brod
Evidován v živnostenském rejstříku
provozovna:
Havlíčkova 2034, budova Baukomplexu
580 01 Havlíčkův Brod
IČ: 63582589
Telefon: +420 608 828 113
E-mail: pospichal@tiscali.cz